Banky
Základní informace
Tento dokument popisuje, jak je možné vygenerovat platební příkaz z BC, jak probíhá import bankovního výpisu a párování plateb z výpisu na položky v BC. Mimo samotnou funkcionalitu jsou zde popsána i potřebná nastavení.
Bankovní výpisy
Bankovní výpisy se importují na kartě bankovního výpisu. Bankovní výpisy je možné vyhledat přes vyhledávací lupu. Po zvolení odpovídajícího odkazu je ještě potřeba vybrat, pro který bankovní účet chceme výpisy zobrazit.
Poté se zobrazí seznam bankovních výpisů pro zvolený bankovní účet, které ještě nebyly vydány. Pomocí +Nový je možné založit nový výpis. Číslo výpisu je doplněno systémem z nastavené číselné řady.
Import bankovního výpisu je možný přes Akce → Funkce → Import bankovního výpisu.
Poté je potřeba vybrat soubor s výpisem.
Pokud soubor neodpovídá nastavené struktuře nebo chybí některé z povinných polí, tak na to upozorní chybou.
Pokud je výpis pro účet, který má jiný IBAN než je nastavený IBAN bankovního účtu v BC, tak systém na tuto skutečnost upozorní, ale uživatel může zvolit, jestli stále chce transakce výpisu naimportovat nebo ne.
Po úspěšném importu jsou v bankovním výpisu založeny řádky reprezentující jednotlivé transakce.
Dokud výpis není vydaný, tak řádky lze upravovat/mazat nebo přidávat.
Poté je možné výpis vydat nebo vydat a vytvořit deník v jednom kroku přes Akce → Vydání → Vydání.
Pokud byl výpis pouze vydán, tak pro vytvoření deníku je potřeba vyhledat vydané bankovní výpisy a na kartě vydaného bankovního výpisu zvolit Akce → Vytvořit deník.
Transakce výpisu jsou vždy vloženy do listu deníku plateb, který je nastaven na kartě příslušného bankovního účtu.
Párování položek výpisu
Automatické párování
Jakmile je výpis importován do deníku plateb, tak systém se pokusí automaticky dle přiřazených pravidel hledání určit, ke kterým položkám dané platby patří.
Automatické párování je možné pustit i manuálně v deníku pomocí Akce → Funkce → Párovat dle vyhledávacího pravidla.
Pokud se mu povede některou platbu z výpisu napárovat, tak v poli Kód řádku pravidla hledání je uvedeno, dle kterého pravidla systém vazbu určil a v poli Typ vyrovnání dokladu a Číslo vyrovnání dokladu je uvedeno, kam systém platbu napároval.
Manuální párování
Pokud systém dle přiřazených pravidel hledání nedokázal určit, na kterou položku má být platba napárovaná (a nedokázal určit ani zákazníka/dodavatele/zaměstnance bez konkrétní položky), tak danou transakci z výpisu napáruje oproti finančnímu účtu, který je nastaven na kartě bankovního účtu v poli Účet nepřiřazených plateb.
Pokud je možné ještě před zaúčtováním bankovního výpisu určit, že daná transakce je od konkrétního zákazníka například a je možné učit i kterou fakturu/faktury touto platbou byly uhrazeny, tak je nejdříve nastavit na daném řádku tato pole:
Typ účtu - Dodavatel/zákazník/zaměstnanec dle toho od koho byla platba identifikována
Číslo účtu - číslo konkrétního dodavatele/zákazníka/zaměstnance
Jakmile jsou výše zmíněná pole nastavena, tak konkrétní položku, kterou chceme platbou vyrovnat je možné určit pomocí Akce → Funkce → Vyrovnat položky.
Po zvolení akce se otevře okno, ve kterém jsou všechny položky daného subjektu (dodavatele, zákazníka, zaměstnance), které mají zůstatek různý od 0. Ze seznamu položek je potřeba vybrat tu, kterou chceme platbou vyrovnat. Nejdříve je potřeba označit příslušný řádek a poté kliknout na Proces → Nastavit ID vyrovnání.
Pokud bylo ID vyrovnání úspěšně nastaveno, tak se v daném řádku v poli ID vyrovnání objeví číslo dokladu (v našem případě číslo výpisu). V pravém dolním rohu je vždy zobrazeno slado, které ještě lze vyrovnat na jiné položky.
Když je nastaveno ID vyrovnání, tak systém vždy předpokládá, že platbou chceme uhradit celou vybranou položku. Někdy se může stát, že nechceme uhradit celých třeba 10 000 z faktury ale pouze 8000. Vyrovnanou částku je možné nastavit v poli Částka k vyrovnání.
Takto je potřeba nastavit ID vyrovnání u všech položek, je-li danou platbou hrazeno více položek.
TIP: Pokud je platbou hrazeno třeba 100 faktur, tak nastavit 100x ID vyrovnání je časově náročnější. Pokud například od zákazníka víme, že platbou hradí všechny faktury splatné do určitého data, tak v okně, kde se nastavuje ID vyrovnání je možné seznam položek vyfiltrovat, že chceme zahrnou pouze ty, které mají příslušné datum splatnosti nebo menší.
Poté je potřeba kliknout do prvního řádku do pole ID vyrovnání a zmáčknout klávesovou zkratku ctrl+A. Tím jsou označeny všechny řádky vyfiltrovaného seznamu. Poté je potřeba nastavit ID vyrovnání dle postupu popsaného výše a systém toto ID nastaví pro všechny vybrané řádky.
Jakmile je ID vyrovnání nastaveno dle potřeba, tak okno je potřeba potvrdit pomocí tlačítka OK. V deníku plateb, když poté pro daný řádek klikneme do pole Číslo vyrovnání dokladu (na tři tečky v daném poli), tak systém nám zobrazí, všechny položky, které daná platba aktuálně vyrovnává.
Pokud je potřeba některou položku vymazat, protože nemá být platbou vyrovnána, tak opět potřeba otevřít okno, kde se nastavuje ID vyrovnání a ID vyrovnání pro danou položku vymazat.
Obdobně se postupuje v případech, kdy systém vyrovná dle pravidel hledání chybnou položku.
Pokud systém určí dle pravidel hledání chybně i samotného zákazníka například, tak je potřeba v poli číslo nastavit správného zákazníka a poté dle postupu popsaného výše vyrovnat patřičné položky.
Bankovní poplatky
Každá banka posílá výpisy v trochu jiné podobě. Co se týče poplatků, tak některé posílají jeden řádek, kde částku transakce sníží o poplatek, ale jsou i banky, které zahrnou do výpisu transakci v původní výši a na dalším řádku uvedou poplatek.
Vždy záleží na dané situaci, čeho je potřeba dosáhnout. Pokud například banka posílá jeden řádek, kde je částka původní transakce ponížena o poplatek a máme se zákazníkem dohodu, že ponížení o poplatky toleruje a fakturu i tak uhradíme celou, tak je doporučený postup si částku původní transakce povýšit na původní sumu a založit si ve výpisu nový řádek reprezentující poplatek. To zajistí to, že po napárování původní transakce bude faktura plně uhrazena. Poplatek je poté potřeba napárovat na příslušný finanční účet.
Účtování výpisu
Jakmile jsou všechny transakce napárovány a neidentifikovatelné platby napárovány na účet nepřiřazených plateb, tak je možné výpis zaúčtovat.
Před samotným účtováním je možné si pomocí Proces → Odsouhlasit zkontrolovat, jak bude ovlivněno saldo zahrnutých subjektů.
Také je možné si spustit Náhled účtování (Účtování/Tisk → Náhled účtování), který zobrazí, jaké položky účtováním vzniknou.
Pokud jsou položky v pořádku, tak je možné výpis zaúčtovat přes Účtování/Tisk → Účtovat.
Přeúčtování již zaúčtované položky
Jakmile je bankovní výpis zaúčtován, tak může být zjištěno, komu patří nepřiřazené platby nebo, že platba přiřazena určitému zákazníkovi byla ve skutečnosti od jiného zákazníka. K tomuto přeúčtování slouží finanční deník.
V řádku finančního deníku je potřeba nastavit:
Zúčtovací datum
Datum DPH
Typ dokladu
Číslo dokladu
Typ účtu - zde je potřeba nastavit typ, kam byla původně položka z výpisu napárovaná (v případě nenapárovaných plateb se bude jednat o finanční účet)
Číslo - konkrétní finanční účet nebo jiný subjekt, komu byla platba přiřazena
Popis
Jakmile jsou pole nastavena, tak je možné vybrat položku, kterou potřebujeme přeúčtovat pomocí Akce → Vyrovnání → Vyrovnat položky.
Otevře se seznam otevřených položek daného finančního účtu/zákazníka/dodavatele/zaměstnance. Se seznamu je potřeba vybrat položku, kterou chceme přeúčtovat a pro ni nastavit ID vyrovnání. Pokud je ID nastaveno úspěšně, tak hodnota v poli ID vyrovnání je rovna číslu dokladu.
Po potvrzení se nastaví částka na příslušném řádku finančního deníku dle částky vybrané položky jen s opačným znaménkem.
Následně je potřeba nastavit pole:
Typ protiúčtu
Číslo protiúčtu
Tato pole se nastavují dle subjektu, na který chceme vybranou položku přeúčtovat.
Jakmile jsou pole nastavena lze opět spustit Akce → Vyrovnání → Vyrovnat položky a vybrat položky, které chceme platbou vyrovnat.
Před samotným účtováním deníku je možné si tvorbu položek zkontrolovat přes Účtování/Tisk → Náhled účtování.
Pokud jsou položky v pořádku je možné deník zaúčtovat.
Pokud by bylo potřeba přeúčtovat více položek, tak je možné v deníku založit libovolný počet řádků.
Odsouhlasení bankovního účtu
Odsouhlasení bankovního účtu slouží ke kontrole, že položky, které jsou na výpise nechybí v Business Central a naopak v systému není nic navíc oproti výpisu.
Odsouhlasení bank. účtu lze vyhledat přes vyhledávací lupu. Po zvolení příslušného odkazu se otevře okno s již založenými odsouhlaseními nebo pomocí akce +Nový je možné založit nové odsouhlasení.
V hlavičce odsouhlasení je potřeba vybrat pro který bankovní účet odsouhlasení právě tvoříme.
Import bankovního výpisu a položek bankovního účtu
Následně je možné do odsouhlasení naimportovat bankovní výpis přes Banka -> Import výpisu bankovního účtu. Po zvolení akce je potřeba vybrat soubor, který má být importován.
Systém při importu kontroluje, že výpis je pro bankovní účet se stejným IBANem jako je nastaveno na kartě bankovního účtu v BC. Pokud se IBAN liší je na to uživatel upozorněn a může zvolit, jestli chce pokračovat nebo ne.
Po úspěšném importu je na kartě odsouhlasení vyplněna sekce Řádky bankovního výpisu.
Pomocí Proces → Návrh řádků je možné naplnit sekci Položky bankovního účtu. Tato sekce zobrazuje otevřené položky zvoleného bankovního účtu.
Automatické vyrovnání položek
Jakmile jsou obě sekce naplněny, tak je možné spustit Shoda → Shoda automaticky, což spustí automatické napárování položek z výpisu oproti položkám bankovního účtu.
Při spuštění automatické shody je možné nastavit i toleranci dní mezi datem výpisu a zúčtovacím datem položek v BC.
Pokud se systému povede některé položky z výpisu napárovat na položky bankovního účtu, tak tyto položky jsou označena jako Vyrovnáno v sekci Položky bankovního účtu a jsou zvýrazněny tučně zeleným písmem.
Odpárování položek
Pokud jsou některé položky vyrovnány nesprávně, tak stačí danou položku označit a kliknout na Shoda → Odebrat shodu.
Daná položka následně bude normálním černým písmem a na před tím provázané položce je odškrtnuto pole Vyrovnáno.
Ruční vyrovnání položek
Pokud je potřeba položky vyrovnat ručně, tak je potřeba danou položku v obou sekcích označit a kliknout na Shoda → Shoda ručně.
Po spuštění akce se vybrané položky zvýrazní tučně zeleným písmem a označí se jako Vyrovnáno.
Oprava chybějících/přebývajících položek
Pokud se ukáže, že v BC byla zaúčtována nějaká položka bankovního účtu, která není na výpise, tak tuto položku je možné opravit opačnou položkou přes finanční deník.
Pokud se naopak ukáže, že na výpise je transakce, která ještě nebyla zaúčtována v BC, tak tuto chybějící transakci stačí označit v sekci Řádky bankovního výpisu a zvolit Proces → Přenos do fin.deníku…
Po zvolení akce je potřeba nastavit do které šablony a listu finančního deníku se má vybraný řádek/řádky přenést.
Po potvrzení je možné ve zvoleném finančním deníku transakci/transakce zaúčtovat a při dalším odsouhlasení bankovního účtu nebo při tom stávajícím položky dopárovat.
Účtování odsouhlasení bankovního účtu
Jakmile jsou položky z výpisu vyrovnány s položkami bankovního účtu dle potřeba, tak je možné odsouhlasení účtovat přes Účtování → Účtovat.
Před samotným účtováním je možné si spustit Testovací sestavu (akce → Účtování → Testovací sestava), která zobrazí, které položky budou vyrovnány a jaký je rozdíl po vyrovnání.