Párování bankovních výpisů v20

Tento dokument popisuje, jak probíhá párování transakcí z bankovního výpisu ve verzi 20.

Nastavení

Bankovní účty

Nejdříve je potřeba nastavit bankovní účty. Pro párování výpisů je potřeba nastavit zejména:

  • Číselné řady výpisů

  • Pole v sekci Deník plateb

    • Poli Kód pravidla hledání se věnuje detailněji následující podkapitola

  • Formát importu bankovních výpisů

  • Název šablony a listu deníku plateb, kam se transakce mají importovat po vydání výpisu

    • Je doporučeno pro každý účet mít separátní list deníku pro lepší přehlednost

Pravidla hledání

Pravidla hledání jsou v systému od verze 20. Je možné si založit libovolný počet těchto pravidel (kdyby se pravidla u jednotlivých účtů lišila).

U každého pravidla hledání je potřeba nastavit unikátní kód a popis. Dále se nastavují samotné řádky pravidel hledání. Řádky je potřeba seřadit dle priority. Lze tedy například nastavit první řádek s nejvyšší prioritou, že systém má hledat nejdříve položky, kde je stejný VS, bankovní účet i částka. Pokud tato položka neexistuje, tak se uplatní další řádek v pořadí, tedy například pravidlo, že položka se shoduje ve VS a částce.

V rámci řádků se také nastavuje, jestli dané pravidlo je platné pro odchozí/příchozí platby nebo obě. Dále se určuje, jestli má systém hledat v položkách zákazníka, dodavatele, položkách zaměstnanců, záloh…

V poli vícenásobný výsledek se určuje, jak systém má rozhodnout, kterou položku oproti transakci napárovat, existuje-li více položek splňující dané pravidlo hledání:

o   První vytvořená položka – je vybrána nejstarší položka

o   Naposledy vytvořená položka – je vybrána nejnovější položka

o   Nejbližší datum splatnosti – je vybrána položka s nejstarším datem splatnosti. Pokud nastane i shoda v datu splatnosti, je vybrána první položka.

o   Poslední datum splatnosti – je vybrána položka s nejmladším datem splatnosti. Opět nastane-li shoda data, vybere první položku.

o   Nejbližší zúčtovací datum – je vybrána položka s nejstarším zúčtovacím datem. Pokud se data shoduje, vybere první položku.

o   Poslední zúčtovací datum – je vybrána položka s nejmladší zúčtovacím datem. Při shodě data, vybere první položku.

o   Nejmenší zbývající částka – je vybrána položka s nejmenší hodnotou v poli Zůstatek LM. Při shodě částek, vybere první položku.

o   Největší zbývající částka – je vybrána položka s největší hodnotou v poli Zůstatek LM. Při shodě částek, vybere první položku.

o   Pokračovat – není vybrána žádná položka a pokračuje se dalším možným pravidlem hledání.

Filtrovací pravidla: pole v této části je možné definovat pouze v případě, že je na daném řádku pravidla hledání vybrán Obor hledání – Mapování účtů. V takovém případě systém nehledá v položkách.

·        Filtr popisu – zde je možné zapsat popis transakce z bankovního výpisu. Např. při zadání @poplatek bude systém hledat, zda popis transakce v bankovním výpisu obsahuje slovo poplatek bez ohledu na diakritiku a velikost písmen.

·        Filtr variabilního symbolu, konstantního symbolu, specifického symbolu – stejné jako pro Filtr popisu, ale pouze s tím rozdílem, že hledá nad polem VS, KS nebo SS.

·        Typ účtu a číslo účtu – pokud systém v řádku bankovního výpisu najde shodu v zadaných filtrech, tak se do řádku finančního deníku do pole typ účtu a číslo účtu zapíšou hodnoty z těchto dvou nadefinovaných polí v Pravidlech hledání

Šablony a listy deníku plateb

Pro každý bankovní účet je potřeba založit separátní list deníku, kam se mají transakce z výpisu importovat. V listu je potřeba definovat protiúčet jako daný bankovní účet, jinak list nebude možné nastavit na kartě bankovního účtu.

Import bankovních výpisů

Import bankovních výpisů probíhá stejně jako v předchozích verzích. Jakmile je výpis zkontrolován je možné ho vydat nebo vydat a ihned vytvořit odpovídající řádky v deníku.

Po vytvoření řádků v deníku systém zkusí napárovat automaticky položky dle nastavených pravidel hledání, je-li automatické párování na bankovním účtu povoleno. Pokud není povoleno, tak v deníku plateb je možné automatické vyrovnání spustit pomocí Akce → Funkce → Párovat dle vyhledávacího pravidla.

Napárované položky je možné vidět v poli Číslo vyrovnání dokladu.

Ve vyznačených polích níže je i viditelné, jak systém k napárování došel.

Poklud některá položka není spárovaná, tak ji systém vyrovná oproti účtu, který je určen jako účet nespárovaných plateb na kartě bankovního účtu. Pokud napárování je chybně, je potřeba v poli Číslo vyrovnání dokladu odstranit stávající vyrovnání, v typu protiúčtu a jeho čísle určit správnou protistranu a napárování na konkrétní položky dané strany poté probíhá přes Proces vyrovnat položky.

V deníku plateb přibyla akce Odsouhlasit v sekci Proces.

Přes ní je možné si zobrazit statistiku sald.

 

Otázky:

V této verzi je tedy potřeba separátně účtovat platby a odsouhlasení bankovního účtu.

Pro archivaci je potřeba nastavit listy deníku, aby se přenášely do zaúčtovaných deníků.

Když je položka z výpisu napárovaná proti faktuře, tak systém určí typ dokladu = Faktura. Pokud je položka párovaná proti dobropisy, tak typ dokladu = Refundace. Pokud je položka napárovaná oproti platbě, tak typ dokladu je prázdný.

Účtovaný finanční deník nelze tisknout…-> tisknout zaúčtované výpisy?