Cash Flow po měnách

Základní informace

Tento dokument popisuje funkcionalitu cash flow. Nejdříve je popsáno nastavení spojené s cash flow a následně je popsáno, jak je možné vygenerovat plán cash flow, a jaké možnosti plán cash flow nabízí.

Potřebná nastavení

Účetní osnova cash flow

Pro správnou funkčnost cash flow plánů je potřeba nastavit účetní osnovu cash flow.

Základní podobu cash flow účetní osnovy je možné zkopírovat z Cronusu nebo využít asistovaného nastavení.

Jednotlivé řádky této účetní osnovy určují kategorie, které bude umět plán cash flow navrhovat. Na kartě například pohledávek je poté určeno, jestli se pohyb pohledávek má generovat z určitých finančních účtů nebo z položek zákazníků.

Standardní cash flow navrhuje pěněžní prostředky z finančních účtů, které si uživatel pro danou kategorii definuje.

Toto není možné využít, je-li využíváno rozšíření cash flow po měnách, protože částky na finančních účtech jsou vždy přepočteny do LM. Pro tyto účely je potřeba peněžní prostředky nastavit bez filtru finančních účtů a pouze nastavit Typ původu = Peněžní fondy.

Kromě účetní osnovy cash flow je možné upravit nastavení plánů cash flow také v nastavení cash flow. Obě tabulky jsou obvykle přednastaveny automaticky.

Ruční příjmy/výdeje

Ne všechny příjmy/výdeje budou v systému zaznamenány v době tvorby plánu cash flow. Pro budoucí očekávané příjmy/výdeje slouží funkcionality ručních příjmů a ručních výdejů. V nich lze nastavit, že například vždy 15. v měsíci očekáváme výdej v podobě nájmu v určité částce a měně.

Popis funkcionality

V rámci predikcí cash flow se v Business Central využívají takzvané Plány Cash Flow. Těch může být v systému založeno vícero. Například se mohou lišit v měnách (pokud je nainstalováno rozšíření Cash Flow po měnách) nebo se mohou lišit, že jeden plán je ve smluvních platebních podmínkách a druhý v podmínkách cash flow.

Vytvoření plánu Cash flow

Plány cash flow lze vyhledat přes vyhledávací lupu a pomocí akce +Nový je možné založit nový plán cash flow, pokud ještě neexistuje plán z minula, který by šlo využít.

U nového plánu je možné nastavit tato pole:

  • Číslo - musí být unikátní a mělo by definovat, k čemu bude daný plán využíván

  • Popis - umožňuje detailněji popsat využití daného plánu

  • Popis 2 - zde je možné doplnit dodatečné informace, které se nevešly do popisu výše

  • Zvážit skonto - pokud toto pole je zaškrtlé, tak systém do plánu bude navrhovat pohledávky/závazky ponížené o skonto (existuje-li ještě možnost v daný čas splnit podmínky skonta)

  • Zvážit odchylku skonta - pokud je toto pole zaškrtlé, tak systém bude částku o skonto ponižovat až do data skonta včetně povolené odchylky skonta

  • Zvážit částku odchylky platby - pokud je pole zaškrtlé, tak systém při návrhu cash flow uvažuje povolenou odchylku platby

  • Zvážit platební podmínky cash flow - pokud je toto pole zaškrtlé, tak se u pohledávek/závazků neuvažuje vypočítané datum splatnosti ale datum splatnosti cash flow určené platebními podmínkami cash flow na kartě zákazníka/dodavatele

  • Ruční platby od a Ruční platby do - spolu tato pole určují interval, od kterého má plán cash flow zahrnovat ruční příjmy/výdeje

  • Přesunout hodnoty cash flow po splatnosti do aktuálního pracovního data - pokud je toto pole zaškrtlé, tak u položek po splatnosti systém bude navrhovat, že budou uhrazeny v daný den, který je nastaven v BC jako aktuální pracovní datum (pokud s tímto datem nebylo manipulováno, tak to bude aktuální datum, kdy byl plán vygenerován)

  • Kód měny - určuje, že chceme například zahrnovat pouze položky v USD

Nastavený plán cash flow může vypadat následovně.

Tvorba položek plánu cash flow

Jakmile je plán cash flow nastaven dle představ, tak je možné nechat systém, aby navrhl požadované položky. Toto lze z karty plánu cash flow přes Proces → Sešit Cash flow.

V sešitu, který se otevře, je potřeba kliknout na Proces → Navrhnout řádky sešitu OP.

Po zvolení samotné akce je potřeba vybrat, které kategorie má systém do plánu zahrnout. Například pouze pohledávky, závazky (položky zákazníka/dodavatele) a peněžní fondy. Nebo naopak je žádoucí zahrnout i objednávky, které ještě nebyly zaúčtovány…

Po potvrzení akce systém navrhne řádky cash flow spadajících do vybraných kategorií.

Jakmile jsou řádky zkontrolovány, tak je potřeba je zaznamenat, což lze v záložce Proces.

Analýza Cash flow

Po úspěšném zaznamenání položek se položky propíší do statistiky plánu cash flow, která je dostupná na kartě plánu cash flow pod ikonou .

Jednotlivé hodnoty jsou rozkliknutelné pro zobrazení většího detailu za danou kategorii.

Po změně hodnoty uvedeného pole se částky přepočítají.

Druhou možnou analýzou zaznamenaných položek cash flow plánu je CF dostupnost za období dostupná z karty cash flow plánu.

Na stránce, která se objeví, lze nastavit:

  • Zobrazit podle - určuje časový interval, po kterém je cash flow analyzováno (měsíc, den…)

  • Zobrazit jako - nabízí možnosti sledovat saldo po zvolených intervalech nebo pohyb ve zvolených intervalech

  • Částky v měně - lze nastavit, že výsledné částky chceme vidět v měně daného cash flow plánu nebo je má systém přepočítat do lokální měny

Jednotlivá čísla jsou opět rozkliknutelná pro vyšší míru detailu.