Číselné řady
Základní informace
Tento dokument slouží jako návod, jak je možné v systému nastavit číselnou řadu.
Číselné řady jsou následně využívány při zakládání nových entit (například nového zákazníka), kdy systém na základě přiřazené číselné řady určí, jaké číslo má přiřadit nové entitě.
Popis funkcionality
Číselné řady si lze vyhledat přes vyhledávací lupu. Pomocí akce +Nový je možné si založit novou číselnou řadu.
Při zakládání nové číselné řady je potřeba řadě určit její kód, který musí být v systému unikátní a popis upřesňující, k čemu bude číselná řada využita.
Také je potřeba zaškrtnout pole Výchozí čísla.
Pole ruční čísla zaškrtněte v případě, že u dané číselné řady chcete mít možnost určit číslo nové entity manuálně.
Následně je možné přes Navigace → Řádky nastavit samotnou podobu číselné řady.
V okně, které se objeví, je potřeba nastavit následující pole:
Počáteční datum - pomocí tohoto pole lze odlišit jednu číselnou řadu pro různá období (viz printscreen níže)
toto pole není povinné vyplňovat, pokud se číselná řada v čase nemění
Počáteční číslo - určuje první číslo, které má systém použít
Poslední číslo - určuje poslední možné číslo
Číslo varování - jakmile systém toto číslo použije, tak pomocí informační hlášky varuje uživatele, že se blíží konec číselné řady
není povinné vyplňovat
Poslední povinné číslo si systém vyplňuje sám, aby věděl, která čísla již použil, a jaké je další v pořadí. Toto číslo lze manuálně změnit. Pokud například vytisknete domovní knihu a po tisku zjistíte, že stránku již jednou vytisknutou máte, tak si můžete příslušnou číselnou řadu vrátit o 1 zpět.
Pokud se číselná řada skládá čistě z čísel, tak lze nastavit počáteční číslo např. 1 a koncové 999. U těchto číselných řad není potřeba počáteční číslo nastavovat jako 001. Tento typ číselných řad lze využít například u domovních knih, kde se tiskne pořadové číslo stránky.
Přes Navigace -> Vztah je možné provázat více číselných řad. Toto se využívá například v případě, že je potřeba mít více číselných řad pro prodejní faktury (chceme mít různá čísla pro CZK faktury a jiná pro EUR faktury).
V tomto případě je jedna z daných řad nastavena jako výchozí. Druhá výchozí není, ale je ve vztahu k výchozí číselné řadě. Při tvorbě daného dokladu (v našem příkladě prodejní faktury) může uživatel kliknou na kartě faktury na 3 tečky v poli číslo a systém zobrazí všechny číselné řady, ze kterých uživatel vyberu tu správnou pro příslušnou fakturu.