Souhrnné hlášení

Základní informace

Souhrnné hlášení je používáno k hlášením o prodejích daňovým orgánům v zemích EU (Evropské unie). Podle § 102 zákona o DPH 235/2004 je plátce povinen podat Souhrnné hlášení. Souhrnné hlášení musí být podáno elektronicky na finanční úřad, pokud je k jeho podání důvod. Nulové souhrnné hlášení se nepodává. Při dodání zboží podáváme hlášení měsíčně. Jsme-li identifikovaná osoba, podáváme hlášení měsíčně. Při jiných důvodech podáváme souhrnné hlášení podle toho, jaké máme zdaňovací období v ČR (měsíční, čtvrtletní). 

Funkcionalita Souhrnného hlášení umožňuje:

  • Nastavit stat. vykazování s obecným nastavením pro hlášení

  • Vybrat kombinace DPH obchodní účto skupiny a DPH účto skupiny zboží (nastavení účtování DPH) pro zahrnutí do souhrnného hlášení

  • Uchovat historii souhrnných hlášení

  • Zadat všechny informace potřebné pro elektronické podání souboru

  • Navrhnout řádky pro souhrnné hlášení

  • Podporovat opravná hlášení

  • Exportovat data do souboru pro elektronické podání

Povinnost podat souhrnné hlášení

Souhrnné hlášení je plátce povinen podat, pokud:

  1. Dodal zboží do jiného členského státu osobě registrované k dani v jiném členském státě – kód 0 Přímý obchod (řádek 20 přiznání DPH)

    • Dodáním zboží se rozumí převod práva nakládat se zbožím jako vlastník. Dodáním zboží do jiného členského státu je pak dodání zboží, které je skutečně odesláno nebo přepraveno do jiného členského státu. Do souhrnného hlášení se neuvádí, pokud je zboží dodáno s instalací nebo montáží, pokud je zboží osvobozeno (např. zdravotnické zboží) nebo je dodáván plyn, elektřina teplo nebo chlad

  2. Dodal zboží kupujícímu při zjednodušeném postupu při dodání zboží uvnitř území Evropského společenství formou třístranného obchodu, pokud je plátce prostřední osobou v tomto obchodu – kód 2 Třístranný obchod (řádek 30 a 31 výkazu DPH)

    • Sem budou zahrnuty všechny doklady, které jsou při účtování označeny EU 3.stran – prostřední osoba.

  3. Poskytl službu s místem plnění v jiném členském státě podle § 9 odst. 1 ZDPH, s výjimkou poskytnutí služby, které je v jiném členském státě osvobozeno od daně, osobě registrované k dani v jiném členském státě, pokud je povinen přiznat daň příjemce služby – kód 3

Potřebná nastavení

Nastavení financí

Pokud v nastavení financí aktivujete Datum DPH, budete moci zadávat kromě Zúčtovacího data také Datum DPH na dokladech.

Nastavení účtování DPH

 

V záložce obecné můžete označit, zda kombinace účto skupin určuje EU službu. Dále také označit kombinaci účto skupin pro Souhrnné hlášení.

 

 

 

 

 

 

Nastavení statutárního vykazování


Zde vyplníme mimo jiné oddíl SH.

 

TIP: Počet řádků VIES = počet řádků v online podání EPO. Pokud vyplníme menší hodnotu než dvacet, řádky se budou importovat do EPA na další stranu dříve než na konci stránky.

Postup pro tvorbu souhrnného hlášení

Pořízení dokladů

Ve všech nákupních dokladech je pole Datum DPH pův. dokladu. Zde je třeba vyplnit datum uskutečněného zdanitelného plnění z nákupní faktury dodavatele. Do pole Datum DPH se pořizuje datum dle období, ve kterém se má doklad objevit v přiznání DPH a v kontrolním a souhrnném hlášení. Datum DPH pův. dokladu je součástí položky DPH.

Pořízení karty souhrnného hlášení

Otevřete stránku Souhrnné hlášení. Zde pomocí akce Nový vytvořte novou kartu souhrnného hlášení.

V kartě souhrnného hlášení vyplňte Období hlášení. Vyplněním Čísla období a Roku se naplní Počáteční datum a Koncové datum. Ostatní pole hlavičky budou vyplněna z karty Informací o společnosti a Nastavení statutárního vykazování.

 

Pro tvorbu řádků hlášení použijte akci Návrh řádků. Tato funkce projde položky DPH s filtrem na Datum DPH nebo Zúčtovací datum dle Nastavení financí.

Funkce prochází pouze ty kombinace, které odpovídají podmínkám pro řádky kontrolního hlášení.

V rámci spuštění funkce Návrh řádků lze vybrat, zda se mají řádky kontrolního hlášení v aktivním okně odstranit nebo ne a zda mají být do hlášení zahrnuty také zálohy.

Kontroly

Testovací sestava

Vytiskne přehled jednotlivých řádků hlášení. 

Export

Jakmile je kontrolní hlášení ve stavu vydáno, lze jej exportovat do souboru pro vložení do EPO. V kartě exportu nejsou žádné volby. Klikněte pouze na OK. Výsledkem je xml soubor připravený k importu do aplikace EPO, viz níže.

Následné hlášení

Následné hlášení se tvoří do nové karty souhrnného hlášení. Následné souhrnné hlášení se podává do 15 dnů od data zjištění chybných údajů, pokud plátce, který podal souhrnné hlášení, zjistí, že v souhrnném hlášení uvedl chybné údaje. Následným souhrnným hlášením se opravují údaje, které plátce uvedl v předchozích podáních (souhrnném hlášení nebo následném souhrnném hlášení) vztahujících se k danému kalendářnímu čtvrtletí. Opravou údajů se rozumí vložení nového řádku (v případě, že předchozí podání tento řádek vůbec neobsahovalo), storno řádku z předchozích podání (v případě, že v předchozím podání tento řádek neměl být vůbec uveden) a oprava údajů řádku z předchozích podání.

Následné souhrnné hlášení vytvoříme pomocí funkce Nový a výběrem typu hlášení Následné. Díky výběru této volby můžete vybrat i Číslo opravovaného hlášení. Aby bylo možné zvolit toto číslo, musí být opravované souhrnné hlášení ve stavu Vydáno.

Pomocí funkce získat řádky pro opravu vybereme řádky hlášení, které chceme měnit.

BC vloží do řádků aktuálního souhrnného hlášení pro každý vybraný řádek jeden řádek pro opravu, druhý pro zrušení.  Uživatel nyní upraví navržené řádky a vyexportuje znovu řádky jako u řádného souhrnného hlášení.