Platební příkaz

Platební příkazy je možné generovat v seznamu platebních příkazů, který lze vyhledat přes vyhledávací lupu. Po zvolení správného odkazu je potřeba ještě určit, pro který bankovní účet chceme příkaz vytvořit.

Následně se otevře seznam již existujících platebních příkazů pro zvolený účet. Můžeme tedy upravit jeden z již založených příkazů nebo si vytvořit nový příkaz pomocí +Nový.

V hlavičce příkazu je potřeba určit měnu, ve které příkaz tvoříme a určit, zdali se jedná o tuzemský příkaz nebo zahraniční, což ovlivní strukturu vyexportovaného souboru.

Platby je možné manuálně zadat v sekci Řádky nebo je možné využít Proces → Navrhni platby.

Po potvrzení akce je potřeba nastavit, jaké platby se mají navrhovat pomocí následujících polí:

  • Poslední datum splatnosti - systém bude navrhovat k úhradě pouze položky splatné k nastavenému datu nebo s dřívějším datem splatnosti

  • Částka k dispozici (LM) - systém bude navrhovat pouze platby, které celkově nepřesáhnou nastavenou částku. Pokud je částka nastavena na 0, tak omezuje platby bez omezení

  • Použít skonto - systém navrhuje u fakturu se skontem, uhradit poníženou částku o skonto, splňuje-li datum platebního příkazu podmínky skonta

  • Typ měny

    • Prázdný - systém navrhuje uhradit položky bez ohledu na měnu

    • Platební příkaz - systém k úhradě navrhuje pouze položky, které jsou v měně příkazu

    • Bankovní účet - systém k úhradě navrhuje pouze položky, které jsou v měně daného bankovního účtu

V sekci Filtry je možné určit, jestli se mají navrhovat platby dodavatelů, zaměstnanců, refundace zákazníkům nebo libovolná kombinace těchto položek. Taky je možné vyfiltrovat například jen konkrétní dodavatele nebo určit, jestli systém má navrhovat i úhradu zálohových faktur.

Aby platební příkaz navrhl zálohu k úhradě, tak zálohová faktura musí být vydaná = ve stavu K úhradě.

Po potvrzení systém nahraje navrhnuté platby do sekce Řádky. Tyto navrhnuté řádky lze libovolně upravovat → měnit částku, mazat řádky, měnit VS.

Slučování plateb není součástí standardní funkcionality.

Jakmile jsou řádky navrženy do platebního příkazu, tak je možné spustit akci “Sloučit platby”.

Po potvrzení akce systém sloučí řádky v daném příkazu, které mají shodná následující pole:

  • Typ

  • Číslo

  • Kód banky Zákazníka/Dodavatele

  • Kód měny příkazu

Řádky, které jsou navzájem sloučené mají stejné číslo v poli “Sloučené platby”.

Řádky příkazu, které mají v poli Sloučené platby 0, tak nejsou sloučené s žádným jiným řádkem.

Pole Sloučené platby je editovatelné ze strany uživatele. Pokud tedy systém při slučování plateb navrhne sloučit například 5 řádků příkazu do jednoho, tak uživatel poté může některý z těchto řádků upravit. Například může do vybraného řádku vepsat Sloučené platby = 0, a tím daný řádek vyjme z daného návrhu sloučení.

Pokud naopak uživatel mění hodnotu sloučené platby například na 2, tak systém si zkontroluje, že daný řádek splňuje všechna 4 kritéria s ostatními platbami sloučenými pod číslem 2. Pokud nesplňuje, tak uživatele upozorní chybou.

Export platebního příkazu je totožný jako je popsáno v následujících odstavcích a kapitolách.

Sloučené platby platebního příkazu do jedné platby jsou v exportovaném souboru reprezentovány pouze jednou platbou v celkové výši všech transakcí, ze kterých se tato platba skládá.

V bankovní aplikaci tedy již nebude dostupný rozpad, že se jedná o 4 platby za 2000, ale pouze jeden řádek v celkové sumě 8000. To samé poté platí při importu bankovního výpisu, kdy tato platba bude reprezentována jedním řádkem v celkové částce 8000.

Variabilní symbol této sloučené platby bude roven prvnímu variabilnímu symbolu jedné z transakcí, která do sloučené platby vstupuje.

U některých plateb systém může zaškrtnout pole Částku nutno zkontrolovat. Toto se děje například v případech, kdy část faktury je navrhnuta na předchozím příkaze a část nyní. Uživatel musí zkontrolovat, že částky odpovídají a pole odškrtnout po kontrole.

Před vydáním platebního příkazu je možné si zobrazit Testovací sestavu pomocí Akce → Vydání → Testovací sestava.

Testovací sestava pro každou položku příkazu specifikuje, jestli je položka v pořádku nebo nějaký údaj chybí (například IBAN nebo číslo účtu musí být vyplněno).

Jakmile je příkaz v pořádku a zkontrolován, tak může být poslán na schválení nebo rovnou vydán pomocí Akce → Vydání → Vydání.

U vydání je možné příkaz pouze vydat nebo vydat a ihned exportovat.

Pokud v příkaze existují chybné položky, tak systém na to upozorní chybou. Například, že u některé položky musí být zkontrolována částka nebo doplněn IBAN nebo číslo účtu.

Pokud byl příkaz pouze vydán, tak jeho následný export je možný ze seznamu Vydaných platebních příkazů, který je dohledatelný pomocí vyhledávací lupy. Po zvolení odkazu je potřeba ještě určit, pro který bankovní účet chceme vydané platební příkazy zobrazit.

Vydaný platební příkaz je možné exportovat pomocí Proces → Export platebního příkazu.

Následně je vygenerovaný soubor dle nastavení bankovního účtu a v závislosti na tom, jestli se jednalo o zahraniční nebo tuzemský příkaz.

Vygenerovaný soubor je potřeba nahrát do bankovní aplikace pro příslušný bankovní účet. Jakmile jsou platby realizovány, tak se objeví na jednom z následujících bankovních výpisů, kde je možné je napárovat na položky, které mají platbami být uhrazeny.

Pokud je některá platba zahrnuta ve vydaném platebním příkazu, tak systém tuto položku k úhradě již nikdy na dalším platebním příkazu nenavrhne. Pokud se tedy stane, že platba z příkazu je bankou zamítnuta a položku je tedy potřeba navrhnout v dalším příkazu, tak nejdříve je potřeba v příslušném vydaném platebním příkaze danou položku stornovat v sekci Řádky pomocí Řádek → Storno. Takto stornovaný řádek další příkazy opět navrhují k úhradě.