Potřebná nastavení
Karta bankovního účtu
Na kartě bankovního účtu jsou zejména důležitá tato pole v těchto sekcích:
Sekce Obecné
Číslo
Název
Číslo bankovního účtu - u českých účtů vyplňte ve formátu “číslo účtu/kód banky” (např.: 123456789/2700)
Použít jako výchozí pro měnu - při zakládání nového prodejního dokladu je tento účet vyplněn, pokud je doklad v měně účtu
Komunikace
Možnost vyplnit kontaktní údaje banky a adresu
Účtování
Účto skupina bankovního účtu - určuje kontaci pro daný bankovní účet
Vyloučit z úpravy sm. kurzu - pokud je pole zaškrtlé, tak položky tohoto účtu nejsou upraveny při spuštění akce “Úprava směnných kurzů”
Transfer
Kód SWIFT
IBAN
Formát importu bankovního výpisu
Formát exportu plateb
Formát exportu zahraničních plateb
Deník plateb
VS do popisu - určuje, jestli VS má být přidán i do popisu transakce
Dimenze z párované položky - určuje, jestli při vyrovnání platby z výpisu s některou z položek má platba zdědit dimenze odpovídající položky
Kód pravidla hledání - určuje, dle jakých pravidel má systém párovat platby z výpisu na položky v systému (viz níže)
Účet nepřiřazených plateb - určuje finanční účet, kam má systém napárovat platby, které není možné dle pravidel hledání napárovat na některou z položek
Platební příkazy
ID tuzemského platebního příkazu - tisková sestava tuzemského příkazu
ID zahraničního platebního příkazu - tisková sestava zahraničního příkazu
Výchozí konstantní/specifický symbol - určuje, jestli má systém nastavit dané symboly nějakou hodnotou u plateb, u kterých je symbol prázdný
Částečný návrh plateb - pokud je pole povoleno, tak platební příkaz navrhuje i částečné úhrady → faktura v celkové výši 10 000 byla již uhrazena 3000 → pokud je pole povoleno, tak systém do platebního příkazu navrhne úhradu ve výši 7000. V opačném případě nenavrhne nic
Zahraniční platební příkaz - určuje, jestli při založení nového příkazu má systém nastavit, že se jedná o zahraniční nebo tuzemský příkaz. V každém příkaze je možné tuto hodnotu manuálně změnit
Bankovní výpisy
Název šablony a listu deníku plateb - tato dvě pole určují deník, kam systém bude importovat bankovní výpisy
Číslování
V sekci je možné nastavit číselné řady pro příkazy/výpisy
Aby bylo možné na kartě bankovního účtu nastavit šablonu a list deníku plateb pro výpisy je potřeba, aby tento list měl takto nastavena příslušná pole:
Šablona deníku = šabloně na kartě bankovního účtu
Typ protiúčtu = Bankovní účet
Číslo protiúčtu = kód daného bankovního účtu
Povolit export úhrad = Ano
Pravidla hledání
BC rozlišuje pravidla na vyhledávací a filtrovací. Pro vyhledávací pravidla platí, že hledají položky k vyrovnání ve zvoleném rozsahu. Filtrovací pravidla slouží k vyhledání účtu, který se má použít k zaúčtování řádku bankovního výpisu (typicky se jedná např. o bankovní poplatky).
Pole Výchozí určuje, jestli u nově vytvořených bankovních účtů má být tato sada pravidel hledání nastavena automaticky, přičemž manuální změna je povolena.
V řádcích pravidlech hledání je možné nastavit následující pole:
Popis – slouží k uvedení stručného popisu, podle čeho se bude párovat.
Typ bankovní transakce – zde lze nastavit na jaké bankovní transakce bude pravidlo aplikováno. Hodnoty mohou být Kredit, Debet nebo Obě. Např. pokud bude nastaveno Debet, tak tento řádek bude aplikován na řádky v bankovním výpise, které mají kladnou hodnotu.
Obor hledání – toto pole určuje v jakých položkách BC bude pravidlo vyhledávat. Lze vybrat:
Saldo – vyhledává v položkách zákazníka, dodavatele, zaměstnance
Zákazník – vyhledává v položkách zákazníka
Dodavatel – vyhledává v položkách dodavatele
Zaměstnanec – vyhledává v položkách zaměstnance
Zálohy – vyhledává v prodejních a nákupních zálohách
Mapování účtů – tato možnost určuje, že pravidlo nebude vyhledávat v žádných položkách, ale uplatní se filtr na určitou hodnotu
Následující pole se vztahují k vyhledávacím pravidlům, tzn. určuje pravidla pro vyhledávání v položkách (zákazníků, dodavatele, zaměstnanců a zálohách) k vyrovnání v určeném rozsahu. Pole v této části je možné definovat pouze v případě, že na daném řádku pravidla hledání je v poli Obor hledání vybrána jiná hodnota než Mapování účtů.
Číslo bankovního účtu – zvolením tohoto pole bude systém hledat podle čísla bankovního účtu
Variabilní symbol – pokud bude pole aktivované, systém bude vyhledávat ve zvoleném oboru hledání podle variabilního symbolu
Konstantní symbol – pokud bude pole aktivované, systém bude vyhledávat ve zvoleném oboru hledání podle konstantního symbolu
Specifický symbol – pokud bude pole aktivované, systém bude vyhledávat ve zvoleném oboru hledání podle specifického symbolu
Částka – pokud bude pole zatrženo, tak systém bude vyhledávat podle částky s určitým kódem měny opět dle zvoleného oboru hledání. Lze nastavit i toleranci shody, se kterou bude systém pracovat, a to na kartě bankovního účtu -> pevná záložka Obecné – pole Typ tolerance párování a Hodnota tolerance párování).
Vícenásobný výsledek – v případě, že zadaným kritériím pravidla hledání odpovídá více než jedna položka, lze nastavit v tomto poli, jakou položku má systém navrhnout.
První vytvořená položka – je vybrána nejstarší položka
Naposledy vytvořená položka – je vybrána nejnovější položka
Nejbližší datum splatnosti – je vybrána položka s nejstarším datem splatnosti. Pokud nastane i shoda v datu splatnosti, je vybrána první položka.
Poslední datum splatnosti – je vybrána položka s nejmladším datem splatnosti. Opět nastane-li shoda data, vybere první položku.
Nejbližší zúčtovací datum – je vybrána položka s nejstarším zúčtovacím datem. Pokud se data shoduje, vybere první položku.
Poslední zúčtovací datum – je vybrána položka s nejmladší zúčtovacím datem. Při shodě data, vybere první položku.
Nejmenší zbývající částka – je vybrána položka s nejmenší hodnotou v poli Zůstatek LM. Při shodě částek, vybere první položku.
Největší zbývající částka – je vybrána položka s největší hodnotou v poli Zůstatek LM. Při shodě částek, vybere první položku.
Pokračovat – není vybrána žádná položka a pokračuje se dalším možným pravidlem hledání.
Pole Párovat jen na partnera určuje, že transakce z výpisu bude napárovaná na konkrétního zákazníka/dodavatele/zaměstnance, ale nebude vyrovnána oproti konkrétní položce (například faktuře).
Filtrovací pravidla: pole v této části je možné definovat pouze v případě, že je na daném řádku pravidla hledání vybrán Obor hledání – Mapování účtů. V takovém případě systém nehledá v položkách.
Filtr popisu – zde je možné zapsat popis transakce z bankovního výpisu. Např. při zadání @poplatek bude systém hledat, zda popis transakce v bankovním výpisu obsahuje slovo poplatek bez ohledu na diakritiku a velikost písmen.
Filtr variabilního symbolu, konstantního symbolu, specifického symbolu – stejné jako pro Filtr popisu, ale pouze s tím rozdílem, že hledá nad polem VS, KS nebo SS.
Typ účtu a číslo účtu – pokud systém v řádku bankovního výpisu najde shodu v zadaných filtrech, tak se do řádku finančního deníku do pole typ účtu a číslo účtu zapíšou hodnoty z těchto dvou nadefinovaných polí v Pravidlech hledání
Nastavení exportu/importu banky
V tomto nastavení lze založit formáty exportu nebo importu, které se poté nastavují na kartě bankovního účtu. Nastavit je zde potřeba zejména ID procedury zpracování a pro exportní položky ID XMLPortu zpracování.
Definice výměny dat
U importních položek je potřeba nastavit i Kód definice dat, která určuje formát importního souboru (XML, csv…) a jeho strukturu. Mimo to zde je nastavitelné i kam se jednotlivá pole ze souboru mají vkládat v rámci Business Central.
Mimo samotné mapování si lze pomoci i pravidly transformace, kdy například řada bank jako hodnotu variabilního symbolu posílá hodnotu “VS1234567890”. Pomocí správně nastaveného transformačního pravidla je možné VS na začátku uvedené hodnoty odstranit a do BC vložit jen samotný variabilní symbol.
Pravidlo transformace umí dělat zázraky pomocí Regulárních výrazů https://www.regularnivyrazy.info/regularni-vyrazy-zaklady.html
Pokud je měna i částka v XML uvedená v jednou řádku, jako je na obrázku níže. Je potřeba upravit cestu v Definice sloupů: /Document/BkToCstmrStmt/Stmt/Ntry/Amt[@Ccy]